Sprzedaj/Zamień swój samochód!
Jazda próbna Umów się!
Serwis Umów się!
Wstecz

Masz już swoje wymarzone auto i chcesz utrzymać je w nienagannym stanie przez wiele lat eksploatacji? Wbrew pozorom to nie takie trudne! Wystarczy, że poznasz kilka praktycznych wskazówek, jak dbać o auto samodzielnie oraz zlecając regularny serwis samochodu. Przejrzyj nasz poradnik, a bez problemu utrzymasz swój samochód w doskonałej kondycji technicznej i wizualnej, nawet jeśli nie masz garażu. Nie czekaj, zdobądź niezbędną wiedzę i spraw, że Twoje auto będzie zawsze lśnić jak nowe.

Jak pielęgnować samochód? Ochrona powłoki lakierniczej i wnętrza

Każdy szanujący się kierowca powinien wiedzieć, jak utrzymać powłokę lakierniczą pojazdu w perfekcyjnym stanie. Codzienna eksploatacja auta często powoduje, że na polakierowanych elementach blacharskich pojawiają się odpryski i rysy. Te można w prosty sposób zniwelować.

Masz kilka opcji, aby Twoje auto wizualnie zawsze wyglądało jak nowe.

  • Wykorzystaj ogólnodostępne pasty polerskie. Przy odrobinie zaangażowania na własną rękę pozbędziesz się drobnych, nieestetycznych rys, np. ze zderzaka.
  • Oddaj auto do serwisu autodetailingowego. Profesjonaliści mogą zająć się kompleksową renowacją powłoki lakierniczej. Dodatkowo możesz też skorzystać z usługi zabezpieczenia lakieru woskiem lub innymi powłokami hydrofobowymi.
  • Regularnie odwiedzaj myjnię samochodową. Zalecamy raz w tygodniu zabrać swoje auto na myjnię bezdotykową. W ten sposób unikniesz zalegających zabrudzeń, które po czasie są trudne do usunięcia.

Nie zapominaj też o wnętrzu swojego samochodu. Regularne odkurzanie dywaników, mycie kokpitu oraz konserwacja profesjonalnymi kosmetykami to podstawa. Jeśli cenisz sobie estetyczny wygląd swojego pojazdu, koniecznie stosuj się do powyższych wskazówek. Dzięki temu pojazd będzie się pięknie prezentować przez cały rok, niezależnie od pogody.

Serwis, konserwacja i przeglądy, czyli jak zadbać o stan techniczny auta?

Oprócz kwestii związanych z wizualnym wyglądem auta nie możesz zapominać o tym, aby zadbać też o stan techniczny podzespołów swojego samochodu. W przeciwnym razie podczas jazdy narażasz się na zwiększone ryzyko wystąpienia niespodziewanej usterki. Co więcej, jeśli nie realizujesz napraw na czas, pogorszeniu ulega też poziom bezpieczeństwa i komfort kierującego podczas jazdy.

Przygotowaliśmy kilka wskazówek dla miłośników motoryzacji. Zobacz, jak dbać o techniczne kwestie związane z samochodem.

  • Regularnie umawiaj się do serwisu samochodowego w celu sprawdzenia stanu technicznego kluczowych podzespołów eksploatacyjnych. Taki serwis warto wykonać raz do roku i sprawdzić wtedy stan: klocków i tarcz hamulcowych, poziom oleju, stan filtra powietrza, poziom pozostałych płynów eksploatacyjnych, stan ogumienia.
  • Zadbaj o konserwację podwozia, szczególnie jeśli eksploatujesz mocno pojazd w okresach zimowych. Dzięki temu sól drogowa nie przyczyni się do pojawiającej się korozji.
  • Pamiętaj o przeglądach na stacji diagnostycznej. Koniecznym jest, aby mieć zawsze aktualny przegląd pojazdu. W przeciwnym razie nie możesz legalnie poruszać się autem po drogach publicznych.

Pamiętaj też o tym, aby na własną rękę sprawdzać poziom oleju i płynów eksploatacyjnych. To proste czynności serwisowe, które zajmują niewiele czasu, a przyczyniają się do możliwości utrzymania auta w nienagannej kondycji technicznej.

Utrzymanie, serwis i pielęgnacja samochodu – ile to kosztuje? Podsumowanie

Tak naprawdę każdy samochód jest inny, dlatego różne będą też koszty jego utrzymania. Jeśli masz nietypowe auto z ogromnym silnikiem wymagającym cyklicznych napraw i profesjonalnego serwisu, koszty będą sięgać nawet kilkunastu tysięcy w skali całego roku. Do tego trzeba doliczyć wydatki związane z czyszczeniem i konserwacją wnętrza oraz zabezpieczeniem powłoki lakierniczej.

Średnio można przyjąć, że roczne wydatki na utrzymanie swojego ukochanego auta mogą przekroczyć 5-cyfrowe kwoty. Dla fana motoryzacji żadna kwota nie powinna stanowić problemu – przecież liczy się idealny stan techniczny i wizualny, niezależnie od rocznika i marki pojazdu.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.