Sprzedaj/Zamień swój samochód!
Jazda próbna Umów się!
Serwis Umów się!
Wstecz

Wielu właścicieli aut zmaga się z odwiecznym dylematem, gdzie serwisować swój pojazd. Możliwości jest co najmniej trzy: samodzielnie, w zakładzie mechaniki pojazdowej albo w autoryzowanej stacji obsługi pojazdów, czyli ASO. Jaka opcja będzie najkorzystniejsza z punktu widzenia finansowego? Zobacz, kiedy warto naprawiać auto na własną rękę, a kiedy lepiej udać się do sprawdzonego ASO. Przygotowaliśmy kilka praktycznych informacji w pigułce, aby ułatwić podjęcie ostatecznej decyzji. Serwisowanie auta w Trójmieście

Autoryzowana Stacja Obsługi – kiedy warto oddać swoje auto do ASO?

Nowe i kilkuletnie samochody będące jeszcze na gwarancji producenta należy serwisować wyłącznie w ASO. Tylko w ten sposób możesz zachować gwarancję. Tym samym zyskasz pewność, że wszystkie naprawy zostaną wpisane do książki serwisowej i będą zrealizowane wyłącznie na oryginalnych częściach.

Poszukiwanie nadmiernych oszczędności w zakresie serwisu pojazdu może skutkować tym, że prędzej czy później dojdzie do poważniejszej usterki, np. ze względu na niedokładnie przeprowadzone wcześniejsze naprawy. Takiej sytuacji unikniesz tylko wtedy, kiedy oddasz swoje auto do autoryzowanego serwisu producenta.

Zalety ASO samochodowego to:

  • profesjonalne naprawy na oryginalnych częściach,
  • obszerna wiedza z zakresu serwisowania pojazdów danej marki,
  • możliwość prowadzenia książki serwisowej i tym samym utrzymania gwarancji na auto.

Oczywiście Autoryzowana Stacja Obsługi Pojazdów ma też wady, do których zaliczamy:

  • wysokie ceny roboczogodziny mechaników,
  • kiepska dostępność terminów w przypadku skomplikowanych napraw,
  • duże koszty zakupu oryginalnych części, które są sprowadzane bezpośrednio od producenta.

A może serwis na własną rękę lub u zewnętrznego mechanika?

Prywatne zakłady mechaniczne to nieautoryzowane serwisy, które przeprowadzają naprawy pojazdów poza gwarancją producenta. Decydując się na oddanie swojego samochodu w celu diagnostyki i serwisu usterki do nieautoryzowanego serwisu samochodowego zyskujesz niższe ceny usług, dostępność do części zamiennych w niższych cenach, a także możesz liczyć na krótsze terminy realizacji napraw.

Niestety wizyta u mechanika niezwiązanego z ASO nigdy nie daje Ci 100% pewności, że usterka zostanie prawidłowo zdiagnozowana i naprawiona. W ten sposób nie utrzymasz też gwarancji na pojazd. Pamiętaj o tym, szczególnie jeśli masz nowe auto z salonu. Wykonanie jakichkolwiek napraw poza ASO najczęściej skutkuje tym, że producent w przyszłości nie uzna naprawy gwarancyjnej.

Alternatywna opcja to serwis na własną rękę. Na taki krok możesz zdecydować się tylko wtedy, kiedy masz wiedzę, doświadczenie i umiejętności w pracy mechanika. Przyda się też dokumentacja techniczna auta, która ułatwi wykonywanie konkretnych czynności serwisowych. Tutaj ryzyko jest największe: jeśli cokolwiek uszkodzisz lub nieprawidłowo wykonasz serwis – konsekwencją będzie poważniejsze uszkodzenie pojazdu i konieczność poniesienia wszystkich kosztów napraw.

Nowe auta ASO, a starsze? Tutaj decyzja należy do Ciebie!

Wybór Autoryzowanej Stacji Obsługi Pojazdów uznawanej przez producenta samochodu to najlepszy wybór, szczególnie jeśli zależy Ci na utrzymaniu perfekcyjnego stanu pojazdu i zachowaniu gwarancji. Przewaga ASO nad nieautoryzowanymi zakładami mechaniki pojazdów wynika z takich kwestii, jak:

  • jasno ustalone procedury serwisowe, które przyśpieszają proces naprawy,
  • praca wyłącznie na oryginalnych częściach od producenta,
  • dostęp do specjalistycznych urządzeń i oprogramowania serwisowego.

Warto też dodać, że wielu producentów samochodów proponuje przedłużenie gwarancji na auto w zamian za terminowe realizowanie napraw w autoryzowanym serwisie. Ogólnie rzecz biorąc, mimo nieco wyższych kosztów, warto pomyśleć nad przekazaniem uszkodzonego pojazdu do ASO. To także korzystne rozwiązanie w sytuacjach, kiedy konieczne jest wykonanie przeglądu okresowego wraz ze standardową wymianą oleju.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.