Sprzedaj/Zamień swój samochód!
Jazda próbna Umów się!
Serwis Umów się!
Wstecz

Zrozumienie całego żargonu związanego z technologią hybrydową w samochodach niejednokrotnie może wprowadzać przeciętnych kierowców w zakłopotanie.

Jakie są rodzaje samochodów hybrydowych? Jak one działają? Który samochód hybrydowy jest dla mnie odpowiedni?

Tutaj przyjrzymy się hybrydom plug-in i wyjaśnimy, jak i dlaczego działają one w konkretny sposób.

Czym jest samochód hybrydowy typu plug-in?

Plug-in Hybrid Electric Vehicle, w skrócie PHEV, to samochód wykorzystujący dwa różne źródła zasilania. PHEV wykorzystuje tradycyjny silnik spalinowy, taki jak benzynowy lub wysokoprężny, wraz z silnikiem elektrycznym i akumulatorem.

Technologię PHEV można zazwyczaj znaleźć w większych pojazdach, takich jak crossovery i SUV-y. Im większy samochód, tym większa bateria potrzebna do jego zasilania. A im większa bateria, tym większe źródło energii wymagane do jej naładowania, dlatego muszą być podłączone do sieci.

PHEV wymaga kabla do podłączenia samochodu do źródła zasilania sieciowego - zwykle ściennego punktu ładowania w domu lub publicznej stacji ładowania. .

Jak działa samochód hybrydowy typu plug-in?

Zasadniczo samochód hybrydowy typu plug-in potrzebuje do działania benzyny lub oleju napędowego, więc wymaga jazdy na stację benzynową, tak jak każdy inny samochód niebędący hybrydą. Jak sama nazwa wskazuje, samochód hybrydowy typu plug-in musi być również podłączony do zasilania w celu naładowania akumulatora.

Po pełnym naładowaniu większość pojazdów PHEV ma funkcję trybu ekologicznego, która może być używana do jazdy na czystej energii elektrycznej. Pojemne akumulatory są zazwyczaj wystarczająco wydajne, aby przejechać do 50 – 80 km, w zależności od rodzaju jazdy.

Jazda po autostradzie z prędkością 70 km/h w trybie ekologicznym będzie oczywiście wymagać od akumulatora PHEV znacznie cięższej pracy niż jazda po mieście w dużym natężeniu ruchu.

Przez większość czasu pojazd PHEV będzie korzystał z silnika spalinowego i elektrycznego razem, tak jak zwykły samochód hybrydowy. Samochód sam określi najlepszy sposób działania, aby zapewnić maksymalną wydajność w danym momencie, o ile akumulatory są naładowane, nawet podczas dłuższych podróży.

Czym różni się hybryda plug-in od zwykłego samochodu hybrydowego?

Istnieją trzy różne typy samochodów hybrydowych: Mild Hybrid, Full Hybrid i Plug-in Hybrid. Są one zaprojektowane tak, aby były przyjazne dla środowiska, maksymalizując oszczędność paliwa i pomagając utrzymać niskie koszty eksploatacji. 

Auta typu mild hybrid są czasami nazywane samowyładowującymi się hybrydami. Posiadają one najmniejsze akumulatory ze wszystkich wersji hybrydowych, dlatego też są zwykle spotykane w samochodach miejskich.

Samochody mild hybrid są bardziej zależne od paliwa, ale nadal wykorzystują hamowanie regeneracyjne do przekierowania energii do akumulatora - stąd nazwa samoładująca się hybryda.

Pojazdy typu full hybrid lub hybrydowo-elektryczne są zazwyczaj większe niż ich odpowiedniki mild hybrid. Pełne hybrydy wymagają większych akumulatorów i mocniejszego silnika, więc umieszczanie ich w mniejszym samochodzie nie miałoby sensu.

Jak często należy podłączać PHEV?

Auto PHEV powinno się podłączać tak często, jak to możliwe. Jeśli w akumulatorze nie ma energii, samochód będzie działał głównie na silniku benzynowym, co w pewnym sensie zaprzecza celowi jazdy hybrydą.

Jak długo trwa ładowanie pojazdu PHEV?

Czas ładowania pojazdu PHEV różni się w zależności od modelu. Pełne naładowanie pojazdu PHEV przy normalnym ładowaniu domowym może zająć do pięciu godzin. Korzystanie ze skrzynki ściennej o dużej pojemności lub publicznej ładowarki skróci czas ładowania do około trzech godzin.

Liczby te mogą wydawać się dość duże w porównaniu z ultraszybkimi czasami ładowania najnowszych pojazdów w pełni elektrycznych. Należy jednak pamiętać, że bateria w PHEV jest nadal dość mała w porównaniu do tych potrzebnych do zasilania pojazdu elektrycznego.

Idealnym czasem na ładowanie pojazdu PHEV jest noc, kiedy koszty energii elektrycznej będą niższe, lub gdy jesteś w pracy, dzięki czemu będzie on w pełni naładowany i gotowy na dojazd do domu.

Czy warto kupić samochód hybrydowy plug-in?

Hybryda plug-in to świetny wybór, jeśli szukasz ekologicznego samochodu, ale potrzebujesz większego pojazdu, takiego jak SUV. Zazwyczaj nie są one tak drogie w zakupie jak w pełni elektryczny samochód i zapewniają większą oszczędność paliwa niż zwykły pojazd hybrydowy. PHEV to doskonała równowaga między samochodami hybrydowymi i elektrycznymi.

Korzystanie z PHEV podczas dojazdów do szkoły i pracy w mieście to naprawdę okoliczności, w których technologia hybrydowa plug-in jest najbardziej efektywna. Możesz korzystać z trybu ekologicznego podczas krótkich podróży bez zużywania dużej ilości paliwa, a następnie naładować samochód w pracy, gotowy do podróży do domu.

Pozwoli to obniżyć koszty benzyny, a jednocześnie będzie przyjazne dla środowiska. Możesz nawet uniknąć opłat za korki w centrum miasta, jeśli będziesz korzystać z trybu ekologicznego wystarczająco mądrze.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.