Sprzedaj/Zamień swój samochód!
Jazda próbna Umów się!
Serwis Umów się!
Wstecz

Pojazdy elektryczne stają się coraz bardziej popularne wśród kierowców – ich sprzedaż wzrosła o 40% w 2022 roku. Po polskich drogach jeździ obecnie ponad 80 tysięcy samochodów elektrycznych, a liczba ta będzie tylko rosnąć. Przyjrzyjmy się dziesięciu najważniejszym zaletom posiadania i prowadzenia pojazdu elektrycznego.

1. Lepsze dla środowiska

Główną zaletą samochodu elektrycznego jest to, że do działania nie potrzebuje on tradycyjnych paliw kopalnych, takich jak benzyna czy olej napędowy. Oznacza to, że samochód elektryczny wytwarza zerową emisję dwutlenku węgla.

W czasach, gdy wszyscy starają się zmniejszyć swój ślad węglowy, jazda samochodem elektrycznym to świetny sposób na bycie przyjaznym dla środowiska.

2. Brak kosztów paliwa

Jak wspomniano powyżej, samochód elektryczny jest zasilany przez duży akumulator zamiast silnika benzynowego lub wysokoprężnego. Oznacza to, że nie ma konieczności ponoszenia wysokich kosztów paliwa, aby uruchomić swój samochód elektryczny.

Ładowanie samochodu elektrycznego nadal będzie jednak kosztować. Ładowanie w domu jest zazwyczaj najtańszą opcją, podczas gdy korzystanie z ultraszybkiej ładowarki publicznej będzie wiązało się z wyższymi kosztami. Obie opcje to jednak ułamek ceny pełnego baku benzyny. 

Pomimo spadku cen paliw od zawrotnego poziomu z 2022 r., średni koszt za litr benzyny w październiku 2023 r. wynosi około 6,41 pln, co oznacza, że ładowanie elektryczne jest nadal bardziej przystępną cenowo opcją.

Z kolei koszt pełnego naładowania akumulatora o pojemności 50 kWh będzie wynosił na mieście ok. 50-60 zł w przypadku wolnych stacji AC oraz ok. 100-115 zł jeśli skorzystamy z szybkich ładowarek DC.

3. Ładowanie pojazdów elektrycznych w domu

Dzięki domowemu punktowi ładowania możesz naładować swój pojazd elektryczny przez noc, a rano mieć w pełni naładowany akumulator. Nie musisz jechać na stację benzynową, co oznacza więcej czasu spędzonego na podróżowaniu tam, gdzie chcesz.

Ładowanie samochodu elektrycznego w nocy jest tańsze niż w ciągu dnia, ponieważ zapotrzebowanie na energię elektryczną w nocy jest mniejsze.

4. Zabezpiecz swój samochód na przyszłość

W coraz większej ilości państw planowane jest wprowadzenie zakazu sprzedaży nowych samochodów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi. Wiąże się to z tym, że wszystkie nowe samochody sprzedawane od tej zmiany będą musiały być w jakiś sposób zelektryfikowane, niezależnie od tego, czy jest to hybryda, hybryda typu plug-in, czy w pełni elektryczna.

Przechodząc na napęd elektryczny teraz, będziesz przygotowany z dużym wyprzedzeniem. Zainstalowanie domowego punktu ładowania oznacza, że będziesz w mniejszym stopniu polegać na publicznych punktach ładowania w czasie, gdy będą one bardziej potrzebne niż kiedykolwiek wcześniej.

5. Brak opłat za zatłoczenie

W wielu miastach obowiązują obecnie opłaty za wjazd do centrum, które mają na celu ograniczenie ruchu mocno zanieczyszczających pojazdów z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Samochody elektryczne są zwolnione z opłat za wjazd do centrum miasta, ponieważ nie przyczyniają się do zanieczyszczenia powietrza.

Wiele samochodów hybrydowych i hybrydowych typu plug-in jest obecnie wyposażonych w tryb ekologiczny, w którym samochód może pokonywać krótkie dystanse wyłącznie na zasilaniu akumulatorowym. W odpowiednim momencie funkcja ta może być również wykorzystywana do uniknięcia konieczności płacenia za jazdę w centrum miasta lub na obszarze zabudowanym.

6. Zerowy podatek drogowy

Samochody elektryczne są również obecnie zwolnione z podatku akcyzowego od pojazdów (VED) w wielu krajach europejskich, bardziej znanego jako podatek drogowy.

Rezygnacja z podatku VED od samochodów elektrycznych ma na celu zachęcenie większej liczby kierowców do przejścia na jazdę bezemisyjną z korzyścią dla środowiska.

Samochody z silnikami benzynowymi, wysokoprężnymi i hybrydowymi podlegają różnym kosztom podatku drogowego, w zależności od ich emisji dwutlenku węgla.

7. Przewyższają samochody benzynowe

Technologia pojazdów elektrycznych przeszła długą drogę w krótkim czasie. I cały czas się poprawia. Dawno minęły czasy opowieści o niezdolności pojazdów elektrycznych do pracy w niskich temperaturach i nominalnej żywotności baterii.

W pełni elektryczna Kia EV6 GT to najmocniejszy samochód wyprodukowany do tej pory przez markę. Jego podwójny silnik elektryczny może wytwarzać łączną moc 430 kW - odpowiednik ogromnej mocy 577 KM. Dzięki takiej mocy i jakości został uznany za "World Performance Car of the Year" podczas World Car Awards 2023, walcząc z konkurencją ze strony wielu samochodów sportowych napędzanych benzyną.

8. Płynniejsza jazda

Jednym z zarzutów stawianych samochodom elektrycznym jest brak ekscytujących obrotów silnika.

Choć może to być prawdą, samochodom elektrycznym nie brakuje mocy. Natychmiastowy moment obrotowy z pozycji stojącej zapewnia pojazdom elektrycznym szybkie przyspieszenie ze, nawet jeśli tego nie słychać.

Cichy charakter jazdy z napędem elektrycznym może być bardzo relaksujący i nie trzeba słuchać muzyki podczas jazdy z dużą prędkością, aby zagłuszyć dźwięk silnika.

Pojazdy elektryczne są również bardzo łatwe w prowadzeniu. Wystarczy nacisnąć "Start", włączyć "Drive" i już można jechać.

9. Łatwiejsze w utrzymaniu

Nie masz silnika? Bez obaw! Samochód elektryczny będzie tańszy pod względem kosztów utrzymania. Samochody elektryczne mają mniej ruchomych części niż ich odpowiedniki z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi.

Nie ma potrzeby wymiany oleju lub filtra powietrza ani kosztownych wymian podzespołów silnika. Chociaż pojazdy elektryczne nadal muszą przechodzić regularne testy MOT i kontrole serwisowe, specjalnie przeszkoleni technicy pojazdów elektrycznych podejmą się konserwacji specyficznej dla pojazdów elektrycznych.

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.