Sprzedaj/Zamień swój samochód!
Jazda próbna Umów się!
Serwis Umów się!
Wstecz

Zakup używanego samochodu często wiąże się ze sporym ryzykiem związanym z nieuczciwymi praktykami sprzedawców. To nie oznacza, że wszyscy sprzedawcy próbują oszukać potencjalnych kupujących. Mimo to pomyśl o zabezpieczeniu swoich interesów i nie daj się naciągnąć na tylko pozornie atrakcyjną ofertę sprzedaży auta. Jak sprawdzić pojazd przed zakupem? Czy używane samochody z gwarancją w Gdańsku to dobry wybór? Przeczytaj poniższy poradnik, a na pewno podejmiesz właściwą decyzję podczas zakupu używanego auta.

Samochody używane – Gdańsk i nie tylko. Jakie są trendy rynkowe?

Według badań przeprowadzonych przez Santander Consumer Multirent nawet 51% ankietowanych Polaków, decydując się na zakup używanego pojazdu, w pierwszej kolejności zwraca uwagę na stan techniczny. Co więcej, nawet 55% kierowców w kraju zdecydowało się na zakup auta z drugiej ręki bezpośrednio od prywatnego sprzedawcy.[1]

Warto też dodać, że z roku na rok popyt na auta dostępne od ręki stale rośnie. Niestety koncerny samochodowe mają problemy z produkcją nowych modeli, dlatego używane pojazdy zyskują na popularności… i na cenach.

Jak sprawdzić auto używane przed zakupem? Kluczowe porady w pigułce

Zanim zdecydujesz się na zakup samochodu używanego w Gdańsku, koniecznie weź pod uwagę kilka czynników stricte technicznych oraz formalnych. Co to oznacza? Otóż przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży, zawsze musisz przeanalizować kwestie poruszone poniżej.

1. Sprawdź historię pojazdu

Weryfikacja historii pojazdu to podstawa, aby dokładniej sprawdzić, skąd pochodzi dane auto, ilu miało właścicieli oraz jakie zdarzenia drogowe miały miejsce przez cały czas eksploatacji samochodu. W celu sprawdzenia historii pojazdu musisz wejść na stronę: historiapojazdu.gov.pl i podać trzy informacje: numer rejestracyjny, numer VIN oraz datę pierwszej rejestracji auta.

2. Oceń stan techniczny i wizualny

Kolejny krok to weryfikacja stanu technicznego i wizualnego pojazdu. Na oględziny zawsze warto zabrać ze sobą mechanika lub wynająć firmę, która zajmuje się oceną stanu technicznego pojazdu. Dzięki temu zyskujesz pewność, że kupujesz dobre samochody używane. Gdańsk to dość spore miasto, gdzie wybór używanych aut może być naprawdę ogromny.

3. Spytaj właściciela o interwały olejowe

Obowiązkiem posiadacza auta jest pilnowanie terminowej i regularnej wymiany oleju. Dzięki temu jednostka silnika odwdzięcza się długotrwałą i bezawaryjną pracą.

4. Upewnij się, że na pojeździe nie ciążą żadne zobowiązania

Niektórzy właściciele zaciągają zobowiązania pozabankowe na swoje samochody, np. chwilówki lub pożyczki pod zastaw. Upewnij się, że na pojeździe nie ciążą żadne długi poprzedniego właściciela.

5. Zweryfikuj kondycję opon

Kupując używane auto zawsze, możesz próbować negocjacji ceny, np. na wymianę zużytych opon. Dobre ogumienie do auta osobowego nie powinno być starsze niż kilka lat, a bieżnik nie może być niższy niż 1,6 mm.

6. Wybierz się na stację diagnostyki pojazdów

Nie masz doświadczenia w motoryzacji, ale interesują Cię używane samochody z gwarancją – Gdańsk? W takim razie skorzystaj z pomocy pracowników stacji diagnostyki pojazdów. Za niewielką opłatą rzędu kilkudziesięciu złotych otrzymasz raport z badania, z którego poznasz ewentualne usterki używanego pojazdu, który zamierzasz kupić.

Zakup używanego auta – jak sfinalizować transakcję i nie dać się naciągnąć? Podsumowanie.

Pewnym gwarantem bezpieczeństwa dla kupującego są samochody używane z gwarancją – Gdańsk, które możesz kupić od rzetelnego sprzedającego, np. biura pośrednictwa sprzedaży samochodów. Niemniej jednak staraj się dokładnie czytać ogłoszenia sprzedaży, a także zadawaj jak najwięcej pytań sprzedającemu. Choć to dość żmudne zajęcie, w ten sposób zredukujesz ryzyko, że podpiszesz umowę kupna-sprzedaży auta, które nadaje się do gruntownego remontu.

Zawsze zajrzyj też pod maskę i sprawdź, czy przebieg na desce rozdzielczej zgadza się z tym, który został wpisany do ewidencji pojazdu. Jeśli na wszystkich wskazanych płaszczyznach nie zauważyłeś nieprawidłowości, możesz ze spokojną głową kupić samochody używane w Gdańsku i innych miejscowościach w Polsce.


[1]https://www.blog.santanderconsumer.pl/bank-mozliwosci/santander-consumer-multirent-opublikowal-raport-polak-kupuje-auto-uzywane,1,200.html

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.