Sprzedaj/Zamień swój samochód!
Jazda próbna Umów się!
Serwis Umów się!
Wstecz

Zgodnie z raportem kwartalnym Polskiego Związku Przemysłu Motorowego przez pierwsze trzy kwartały rejestracja nowych aut osobowych w Polsce wyniosła 350 tysięcy pojazdów[1]. W porównaniu do ubiegłego roku to wzrost o ponad 10%. Mimo rosnących cen pojazdów zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne nie rezygnują z możliwości nabycia nowego auta. Chcesz dowiedzieć się, w jaki sposób pokryć koszty zakupu auta z salonu? W tym artykule przedstawiamy kilka opcji dostępnych zarówno dla przedsiębiorców, jak i osób prywatnych. Dowiedz się jak sfinansować zakup nowego auta.

Koszty zakupu nowego auta z salonu – jaki to wydatek?

Ceny nowych aut w Polsce zaczynają się już od kilkudziesięciu tysięcy złotych. Oczywiście te kwoty dotyczą pojazdów typowo miejskich. Jeśli w grę wchodzą nieco większe samochody osobowe, np. kombi lub SUV-y, wtedy koszty mogą przekroczyć nawet kilkaset tysięcy złotych.

Zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorców pokrycie pełnej ceny salonowego pojazdu od ręki jest często niemożliwe. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być kredyt samochodowy lub leasing. Dzięki temu można zdobyć nowy pojazd z salonu nawet bez wpłaty początkowej.

Finansowanie zakupu nowego auta – poznaj 3 sprawdzone opcje!

Na ten moment jest naprawdę wiele opcji, aby zredukować początkowe koszty zakupu nowego samochodu z salonu. Zanim podejmiesz ostateczną decyzję, w jakiej formie pokryjesz cenę zakupu pojazdu, weź pod uwagę: własne możliwości finansowe, ostateczną cenę auta, rynkową utratę wartości pojazdu. Kiedy już wybierzesz wymarzone auto salonowe, możesz skorzystać z trzech sprawdzonych opcji.

  • Zakup auta za gotówkę – w dzisiejszych czasach z takiej opcji korzysta coraz mniej osób. Wynika to prawdopodobnie ze względu na dość wysokie ceny nowych aut w salonach. Co więcej, dość szybka utrata wartości pojazdów skutkuje tym, że to zwyczajnie nieopłacalna opcja. Średnio przyjmuje się, że w dniu wyjazdu autem z salonu pojazd traci już ok. 20-30% wartości.
  • Leasing – to rozwiązanie dedykowane dla przedsiębiorców, choć na rynku pojawia się coraz więcej ofert leasingów konsumenckich, czyli takich dla osób prywatnych. Taka forma pokrycia kosztów zakupu nowego pozwala na ograniczenie kosztów początkowych praktycznie do zera. Nowe auta w ramach leasingu można nabyć z zerową wpłatą własną, atrakcyjną miesięczną ratą oraz nawet 1% wykupem końcowym.
  • Kredyt samochodowy – to forma finansowania przeznaczona głównie do osób prywatnych, które chcą nabyć nowy pojazd. To podobna opcja do leasingu, aczkolwiek nieco mniej atrakcyjna pod względem finansowym.

Alternatywna opcja finansowania to także najem długoterminowy. Obecnie to coraz popularniejsza forma pokrycia kosztów związanych z zakupem nowych samochodów do firmy lub na potrzeby prywatne. Dzięki temu kupujący spłaca tylko utratę wartości pojazdu, a po zakończonej umowie wynajmu długoterminowego można wymienić pojazd na zupełnie nowy.

Leasing samochodowy – co się dzieje z autem po zakończeniu umowy?

Podpisanie umowy leasingu samochodowego wiąże się z tym, że na koniec trwania umowy trzeba podjąć decyzję odnośnie do tego, co się stanie z leasingowanym pojazdem. Są trzy możliwości:

  • Wykup samochodu za wartość resztkową – w ramach leasingu operacyjnego lub finansowego można wykupić pojazd nawet za 1% jego docelowej wartości.
  • Zwrot samochodu do leasingodawcy – w ten sposób można uniknąć kosztów wykupu auta i jednocześnie wybrać nowy pojazd z salonu na nową umowę leasingową.
  • Przedłużenie umowy leasingowej – to korzystne rozwiązanie, jeśli w umowie leasingu wykup końcowy był dość wysoki, a my chcemy zatrzymać leasingowany pojazd na dłużej.

Ogólnie rzecz biorąc, opcji finansowania samochodów jest naprawdę wiele. Zanim zdecydujesz się na konkretne rozwiązanie, rozważ wszystkie za i przeciw. Oczywiście zarówno kredyty, jak i leasingi generują pewne koszty. Niemniej jednak w celu ograniczenia wydatków początkowych nie znajdziesz lepszej formy finansowania kupna nowego auta.


[1]https://www.pzpm.org.pl/pl/Rynek-motoryzacyjny/Roczniki-i-raporty/Raport-kwartalny-PZPM-i-KPMG-Branza-motoryzacyjna-Edycja-Q4-2023

Ta strona korzysta z ciasteczek, aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.